Примена принципа Добре пољопривредне праксе кроз захтеве GlobalG.A.P. стандарда има вишеструке корисне последице на очување животне средине.
Примена хранива се базира искључиво на анализи земљишта и на израчунатој потрошњи хранљивих елемената од стране одређене биљне врсте. На тај начин се смањује прекомерна потрошња хранива (дакле – смањују се трошкови производње), а непосредно се утиче на смањење загађења земљишта и загађење подземних вода.
Такође, заштита биља се заснива на принципима интегралне заштите тј. примењују се мере:
- превенције (нпр. одабир одговарајућих отпорних сората и садног материјала одговарајућег квалитета, плодоред, праћење метеоролошких података и сл.);
- надгледања и праћења (преглед производних парцела и њихове околине ради утврђивања присуства, фазе развоја, бројности и локације штеточина, болести и корова);
- интервенција – даје се предност нехемијским методама док год оне могу ефикасно да контролишу штеточине, болести и корове и у нивоу који је економски прихватљив (употреба природних непријатеља и микробиолошких производа за управљање болестима и популацијама штеточина; уклањање корова механичким путем, уклањање или изолација нападнутих биљака и сл.).
На тај начин се смањује употреба хемијских средстава за заштиту биља чиме се непосредно утиче на смањење загађења земљишта и загађење подземних вода.